Anasayfa » Latte Sanatı Tarihi ve Gizemi

Latte Sanatı Tarihi ve Gizemi

admin

Latte Sanatı Tarihi ve Gizemi

Sosyal medya aracılığıyla deneyim paylaşmanın norm haline geldiği bir dünyada, harika tadımlık kahve yapmak sadece başlangıç ​​noktasıdır. Bugün baristalar, özenle hazırlanmış demleme ekipmanlarını sergilemekten tutun harika sanat eserlerine dönüşen kahvelere kadar birçok konuda bizleri etkiliyorlar. Ancak kahvenin gerçek patlaması elbette basit bir latteyi göz alıcı bir sanat eserine dönüştürmekle başladı. Bu yazıda, latte sanatının tarihini ve deneyimli baristalar için nasıl bir işaret haline geldiğini keşfediyoruz.

Latte Art Nedir?

Latte sanatı, bir barista’nın espresso bazlı latte ve kapuçinoların köpüğünün yüzeyinde resimler ve şekiller üretmek için kullandığı tekniktir. Temelde kahve yapmanın ve servis etmenin sanatsal veya daha kişiselleştirilmiş bir yoludur. Latte art, süt kremasından yararlanılarak espresso yüzeyinde estetik şekiller oluşturma sanatıdır.

Latte art yapabilmek için espresso ve kremalaşmış süt gerekir. Espresso ve krema arasındaki yoğunluk farkı, kremanın üstte kalmasını ve çizim yapabilmeyi sağlar.. Mükemmel simetri, yüksek kontrastlar ve tutarlı bir şekilde yapılan desenler birer sanat eserini andırıyor.

Latte Sanatı Ne Zaman Ve Nerede Ortaya Çıktı?

Latte sanatının tarihi, espressonun tarihi ile yakından ilişkilidir. 20. yüzyılın başında İtalya’da icat edilmesinden bu yana, espressolar ve espresso bazlı içecekler tüm dünyaya yayılmıştır. Büyük olasılıkla latte sanatı farklı ülkelerde aynı anda ortaya çıkmış olsa da, fikir birliği, kökleri İtalya’daki espresso ile paylaştığı yönünde.

Popülerlikteki gerçek patlama, kahve dükkânı Espresso Vivace’deki David Schomer sayesinde Seattle’dan geldi. 1980’lerin sonlarında Schomer farklı şekiller denemeye başladı ve 1989’da Caffe Mateki adlı bir İtalyan kafesinden gördüğü bir resme dayanarak kalp şeklindeki rozet desenini mükemmelleştirdi.

Seattle’daki Espresso Vivace kahve dükkânının sahibi David Schomer, 80’lerin sonunda ve 90’ların başında latte sanatını popüler hale getirmesiyle tanınır.

  • Schomer ilk olarak 1989’da kalp desenini, ardından 1992’de rozet desenini mükemmelleştirdi.
  • Latte art, kremayı (espresso shot’ın üstündeki açık renkli köpük) buğulanmış sütten elde edilen mikro köpükle birleştirerek oluşturulur.

  • Latte sanatı oluşturmanın iki ana yöntemi vardır: Serbest dökme ve dağlama.
  • Serbest dökme, bir tasarım oluşturmak için dökerken buharda pişirilmiş sütün sürahisini hareket ettirmeyi içerir.
  • Dağlama, süt döküldükten sonra kremayı ve köpüğü çekmek için ince bir alet kullanmayı içerir.

  • Serbest dökme, latte sanatı (yani kalp veya rozet) yaratmanın en yaygın yoludur.
  • Günümüzde uygulama o kadar yaygınlaştı ki, birçok barista uluslararası latte art yarışmalarına katılıyor.

Tekniklerini mükemmelleştirdikten sonra Schomer, “Caffe latte art” adlı bir kurs açtı. Latte sanatı hızla Seattle’a, ardından ABD’nin geri kalanına ve dünyaya yayıldı.

Günümüzde latte sanatı, deneyimli ve yetenekli bir barista işareti haline geldi ve tüketiciler tarafından daha kişiselleştirilmiş bir kahve deneyimi olarak takdir ediliyor.

Latte Sanatı Nasıl Yapılır?

Latte art yapmak için önce iki şeye ihtiyacınız var: iyi bir krema tabakası ve mükemmel bir shot espresso; ve ikisini birlikte karıştırdığınızda ortaya çıkan desenler.

Bunu yapmanın iki temel yolu vardır:

-Görüntüyü veya deseni oluşturan dalgalanmaları oluşturmak için sürahiyi sallarken veya sallarken mikro köpüklü sütü (kremalaşmış süt)  espresso shot’ına dökmek.

– Bir kahve karıştırıcı veya özel bir dağlama kalemi yardımıyla, desenleri veya şekilleri doğrudan karışmamış mikro köpük ve krema üzerine aşındırmak.

Latte Art Basics Tutorial – Latte Art 101

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar