Anasayfa » Kahve Çeşitleri (Varyeteler) Tek Rehber

Kahve Çeşitleri (Varyeteler) Tek Rehber

admin

Kahve Çeşitleri (Varyeteler) Tek Rehber

Yetiştirilen ilk kahve ağaçları Etiyopya’da ortaya çıktı ve aynı çeşit olan Typica bugün hala yaygın olarak yetiştiriliyor. Şimdi birçok başka çeşit var, bazı doğal mutasyonlar ve diğerleri melezlemenin sonucu. Bazı çeşitler kendilerine has belirgin tat özelliklerine sahipken, bazıları da bu özelliklerini yetiştirildikleri topraklardan, yetiştirilme şekillerinden ve hasat sonrası işlenme şekillerinden almaktadır.

Çok az kahve tüketicisi, Arabica kahve ağacının farklı çeşitlerinin olduğunun farkındadır, çünkü dünya kahvesinin çoğu her zaman menşeine göre ticareti yapılmıştır ve halen yapılmaktadır. Birçok çiftlikten belirli bir parti gelebilir ve ihracat sırasında katkıda bulunan üreticilerin hangi çeşitleri yetiştirdiğini bilmiyoruz, yalnızca dünyanın hangi bölgesinde yetiştirildiğine dair bilgimiz var.

Bu değişmeye başlıyor, ancak ağacın çeşitliliğinin bir fincan kahvenin tadı üzerinde ne kadar etkisi olabileceği konusunda hala nispeten az şey biliyoruz.

Kesin ve belirgin bir şey olmadıkça, aşağıdaki en yaygın çeşitlerin açıklamalarının lezzetle ilgili herhangi bir özel not içermediğini lütfen unutmayın. Fincan kalitesini pek çok faktör etkiler ve bunun çeşitlilikten nasıl etkilenebileceğine dair düzenli araştırma eksikliği ile birleştiğinde, bu sayfalarda cesur iddialarda bulunmak yanıltıcı olur.

Variety Ve Varietal

“variety” ve “varietal” terimleri üzerinde genellikle bir miktar karışıklık vardır. Varyeteler, ağaç yapısında, yapraklarında veya meyvelerinde farklı özellikler gösterebilen tek bir türün, bu durumda Coffea Arabica’nın genetik olarak farklı varyasyonlarıdır. ‘Kültivar’ burada kullanılması kabul edilebilir başka bir terimdir, çünkü bu sadece ‘ekili çeşitliliğin’ kısaltılmış halidir.

Çeşitliliğin belirli bir örneğine atıfta bulunulurken ‘Varietal’ kullanılmalıdır. Örneğin bir çiftliğin üretimine atıfta bulunulduğunda, bunun yüzde yüz Bourbon çeşidi olduğunu söylemek doğru olur.

TYPICA

Bu, diğer tüm çeşitlerin mutasyona uğradığı veya genetik olarak seçildiği orijinal çeşit olarak kabul edilir. Hollandalılar, kahveyi ticari üretim için dünyaya yayan ilk kişilerdi ve yanlarında götürdükleri çeşitlilik buydu.

Meyve genellikle kırmızıdır ve Typica, diğer çeşitlere kıyasla nispeten küçük bir verimle olsa da, mükemmel fincan kalitesi üretme yeteneğine sahiptir. Dünyanın birçok farklı yerinde hala yaygın olarak yetiştirilmektedir ve sonuç olarak criollo, sumatra ve arabigo dahil olmak üzere birçok farklı adla bilinmektedir.

Typica Ve Bourbon Çeşidinin Yaprakları

BOURBON

Bu, Typica’nın Réunion adasında (o zamanlar Bourbon olarak adlandırılır) meydana gelen doğal bir mutasyonuydu. Verim, Typica’dan daha yüksektir ve özel sektördeki birçok kişi, onu değerli ve arzu edilir kılan, çekici bir tatlılığa sahip olduğuna inanır.

Meyvenin renginde çeşitli varyasyonlar vardır: kırmızı, sarı ve bazen turuncu. Bu çeşit geçmişte çok yaygın olarak yetiştirildi, ancak birçok üretici ülkede yerini daha yüksek verimli çeşitler aldı. Bu, pazarın, daha yeni çeşitlere kıyasla ürettiği daha düşük verimi telafi etmek için yeterince yüksek bir fiyatı ödüllendirecek kadar olgunlaşmadığı bir dönemdeydi.

MUNDO NOVO

Typica ve Bourbon’un doğal bir melezi olan bu çeşit, 1940’larda Brezilya’da keşfedildiği yerden almıştır. Nispeten yüksek verimi, gücü ve hastalıklara karşı direnci ve ayrıca Brezilya’da yaygın olan yaklaşık 1.000-1.200 m (3.300-3.900 fit) irtifalardaki başarısı için yetiştirilir.

CATURRA

Bu, 1937’de Brezilya’da keşfedilen bir Bourbon mutasyonudur. Ağacın dayanabileceğinden daha fazla meyve ürettiği ve geri ölüme yenik düştüğü aşırı zorlayıcı kapasitesine sahip olmasına rağmen, verimi nispeten yüksektir. Ancak, iyi bir çiftlik yönetimi ile bu durumdan kaçınılabilir.

Bu çeşitlilik, Brezilya’da hala oldukça yaygın olmasına rağmen, özellikle Kolombiya ve Orta Amerika’da popüler olmuştur. Fincan kalitesi iyi kabul edilir ve irtifa ile kalite artarken verim düşer.

Hem kırmızı hem de sarı varyasyonları vardır ve genellikle cüce veya yarı bodur olarak adlandırılan, elle toplanması daha kolay olduğu için popüler olan, düşük büyüyen bir çeşittir.

CATUAI

Bu, 1950’lerde ve 1960’larda Brezilya’da Instituto Agronomico do Campinas tarafından yaratılan Caturra ve Mundo Novo arasında bir melezdir.

Caturra’nın cüce özelliklerini Mundo Novo’nun verimi ve gücü ile birleştirdiği için seçilmiştir. Caturra gibi kırmızı ve sarı çeşitleri vardır.

MARAGOGYPE

Daha kolay tanınan çeşitlerden biri olan Maragogype, ilk olarak Brezilya’da keşfedilen Typica’nın bir mutasyonudur. Fasulyelerinin alışılmadık derecede büyük olması nedeniyle dikkate değerdir ve genellikle arzu edilir olarak kabul edilir.

Ağacın ayrıca son derece büyük yaprakları vardır, ancak nispeten düşük bir verime sahiptir. Bu kahve, boyutundan dolayı genellikle ‘Elephant’ veya ‘Elephant Bean‘ kahve olarak anılır. Meyveler genellikle kırmızı renkte olgunlaşır.

SL-28

Şimdi ödüllü bir çeşit olan SL-28, 1930’larda Tanzanya’dan kuraklığa dayanıklı bir çeşitten seçilen Scott Laboratories tarafından Kenya’da yaratıldı. Meyveler olgunlaştıklarında kırmızıdır ve fasulyeler ortalamadan oldukça büyüktür.

Bu çeşidin, genellikle siyah frenk üzümü olarak tanımlanan, farklı bir meyve aromasına sahip bir fincan üretme kapasitesine sahip olduğu düşünülmektedir. Kahve yaprağı pasına oldukça duyarlıdır ve daha yüksek irtifalarda daha iyi performans gösterir.

SL-34

Bu çeşit, Bourbon’dan (Réunion) Afrika’ya getirilen ve önce Tanzanya’da, sonra Kenya’da ortaya çıkan Fransız Mission Bourbon’dan seçilmiştir.

Aynı zamanda farklı meyve aromaları da verebilir, ancak genellikle fincan kalitesinde SL-28’den daha düşük olduğu kabul edilir. Ayrıca kahve yaprağı pasına karşı hassastır ve meyveler kırmızı olgunlaşır.

GEISHA veya GESHA

‘Geyşa’ daha yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu çeşidin doğru adı üzerinde bazı tartışmalar var.

Gesha, batı Etiyopya’da bir kasabadır ve çeşitlilik Kosta Rika’dan Panama’ya getirilirken, kökeninin Etiyopya olduğuna inanılmaktadır. Çeşitliliğin son derece aromatik/çiçekli kaplar ürettiği düşünülür ve buna olan talep son yıllarda fiyatları yükseltmiştir.

Bir Panama çiftliği olan Hacienda La Esmeralda‘nın bir Geyşa partisiyle rekabete girmesiyle 2004’ten bu yana çarpıcı bir şekilde önem ve popülerlik kazandı. Kahve o kadar sıra dışı ve farklıydı ki, müzayedede 21$/lb gibi inanılmaz yüksek bir teklif aldı. Bu rekor teklif 2006 ve 2007’de kırıldı ve 130 $/lb’ye ulaştı – emtia sınıfı bir kahveden neredeyse yüz kat daha fazla. Bu, o zamandan beri Orta ve Güney Amerika’daki birçok üreticiyi bu çeşidi yetiştirmeye teşvik etti.

PACAS

Pacas, 1949 yılında Pacas ailesi tarafından El Salvador’da keşfedilen Bourbon’un doğal bir mutasyonudur.

Kırmızı meyvelere sahiptir ve düşük büyüme alışkanlığı toplamayı kolaylaştırır. Fincan kalitesi Bourbon’a benzer olarak kabul edilir ve bu nedenle arzu edilir.

VILLA SARCHI

Adını, keşfedildiği Kosta Rika kasabasından alan bu Pacas gibi cücelik sergileyen başka bir Bourbon doğal mutasyonudur.

Şu anda çok yüksek verim elde etmek için yetiştirilmektedir ve mükemmel fincan kalitesine sahiptir. Meyveler kırmızı olgunlaşır.

PACAMARA

Bu, 1958’de El Salvador’da yaratılan Pacas ve Maragogype çeşitlerinin bir melezidir. Maragogype gibi, son derece büyük yaprakları, meyvesi ve kahve çekirdekleri vardır.

Aynı zamanda olumlu olarak tanımlanabilecek farklı fincan özelliklerine de sahiptir. Çikolata ve meyve tadında olabilir, ancak aynı zamanda hoş olmayan bitkisel, soğan benzeri kaplar için de kapasiteye sahiptir. Meyveler kırmızı olgunlaşır.

Kahve Çeşitleri

KENT

Adını 1920’lerde Hindistan’da bir seçim programında çalışan bir ekiciden alan bu çeşit, hastalığın yeni türleri tarafından yok edilebilmesine rağmen, kahve yaprağı pasına karşı direnci nedeniyle geliştirildi.

S795

Ayrıca Hindistan’da geliştirilen bu, kahve yaprağı pasına dayanıklı daha eski bir seçim olan Kent ve S288 arasında bir geçiştir.

Hindistan ve Endonezya’da yaygın olarak ekilir, ancak şu anda direncinin çoğunu kaybettiği düşünülüyor.

VAHŞİ ARABİCA ÇEŞİTLERİ

Yukarıdaki çeşitlerin çoğu genetik olarak son derece benzerdir, çünkü hepsi tek bir çeşit olan Typica’dan kaynaklanır. Bununla birlikte, Etiyopya’da yetiştirilen kahve ağaçlarının çoğu, seçilmiş çeşitler değil, muhtemelen farklı türlerin yanı sıra farklı çeşitlerin melezlenmesinden kaynaklanan yerli heirloom çeşitlerdir. Bu yabani çeşitlerin genetik çeşitliliğini ve kap kalitesini kataloglamak veya araştırmak için şimdiye kadar çok az çalışma yapılmıştır.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar