Anasayfa » Weiss Dağıtım Tekniği (WDT)

Weiss Dağıtım Tekniği (WDT)

admin

Weiss Dağıtım Tekniği (WDT). Birçok unsur güzel ve lezzetli bir espresso yapar. Bununla birlikte, en önemlilerinden biri, bitmiş içeceğin lezzetini keskin bir şekilde etkileyebilecek olan özütlemenin kıvamıdır.

Espresso demleme birkaç önemli adıma sahip olduğundan, espressonuzun kalitesini artırabilecek diğer yönleri kolayca gözden kaçırabilir.

Böyle bir unsur, portafilterinizdeki zeminlerin dağılımıdır. Zeminler eşit olarak dağıtılmazsa veya kümelenirse, eşit olmayan ekstraksiyon ve tatmin edici olmayan bir sonuç oluşturan kanallaşmaya yol açabilir.

Ancak, güzelce dağıtılmış zeminlerden oluşan eşit bir yatak elde etmenizi sağlamanın en iyi yolu nedir? Weiss Distribution Technique’e (WDT) doğru bir adım atın – hatta ekstraksiyon elde etmenize yardımcı olacak aldatıcı derecede basit bir yol.

WDT Nedir – Weiss Dağıtım Tekniği

WDT, Weiss Distribution Technique’in kısaltmasıdır. Kulağa karmaşık geldiği için bazı insanları erteleyebilecek bir terim. Ancak, ev baristalarının daha iyi espresso yapmasına yardımcı olan aldatıcı derecede basit bir yöntemdir.

Bir WDT kahve dağıtıcısı, espresso kahve karıştırıcısı olarak çalışır. Zemini karıştıran ve daha eşit bir ekstraksiyon sağlamak için daha büyük topakları çıkaran birkaç çok ince iğneye sahiptir.

John Weiss, yöntemi 2005 yılında Home Barista web sitesi forumunda tanıttı, dolayısıyla Weiss Dağıtım Tekniği adını aldı.

Orijinal gönderiyi burada görebilirsiniz:

https://www.home-barista.com/weiss-distribution-technique-steps.html

Geleneksel olarak, baristalar zemini bir parmak kullanarak dağıtırdı. Bu arada, diğerleri kurcalamadan önce zemine dokunacaktı. Bununla birlikte, son yıllarda, birçok espresso sever, daha kolay kurcalama için daha düz bir yüzey sunmak amacıyla zemini düzleştirmek için bir kama dağıtıcı aracı kullanmaya başladı.

WDT, baristalara, alanları dağıtmaya yardımcı olmak için ek bir seçenek sunar. Ayrıca, etkinliği araştırmalarla desteklenmektedir, bu da doğru bir şekilde gerçekleştirilirse diğer yöntemlerden daha iyi çalıştığını kanıtlamaktadır.

.
Bunu da incelemek isteyebilirsiniz: Ross Damlacık Tekniği (RDT)

Neden Bir WDT Aletine Veya Espresso Kahve Karıştırıcısına İhtiyacınız Var?

WDT etkili olsa da, espresso demleme işlemine bir adım daha eklemek kesinlikle gerekli mi? Kısa cevap “evet”.

Öncelikle kahveyi öğüttüğünüzde telveler doğrudan portafiltre sepetine düşer ve doğal bir höyük oluşturur. Ancak bu ideal olmasa da durum bundan daha kötü çünkü höyük genellikle orantısız olacaktır. Bu nedenle, genellikle zemin ile portafiltrenin duvarı arasında büyük bir boşluk vardır. Bu nedenle, zemini doğrudan bastırırsanız, merkezdeki höyük, kenarlardaki zeminlerden daha yoğun olacaktır.

İkincisi, çekirdekleri ev tipi espresso öğütücüleri kullanarak öğüttüğünüzde topaklar kolayca oluşur. Espresso öğütücüleri iyi olduğu için, telveler birbirine sıkışacak ve sıkıştırıldıktan sonra filtre sepetinde toplanmış halde kalacaktır.

Kahve makinelerinden gelen sıcak suyun bu yoğun alanlardan geçmesi daha zordur ve su ile temas süresini arttırır. Bu, kanalize olma şansını arttırır ve düzensiz ekstraksiyonu teşvik eder.

WDT aracı, diğer espresso araçlarıyla birlikte, kümeleri çıkarmanıza ve zemini daha eşit bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olur. Bu işlem, özütlemeyi ve nihayetinde espresso aromasını iyileştirmeye yardımcı olur.

WDT’nin Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?

Öğütülmüş kahveyi doğrudan WDT veya uygun paket hazırlığı olmadan sıkıştırırsanız, sorunu dipsiz bir portafiltre kullanarak gözlemleyebilirsiniz.

Sıvının önce sepetin kenarından çıktığını ve yavaşça merkeze doğru ilerlediğini göreceksiniz. Bu nedenle, diskin orta kısmı aslında yeterince ekstrakte edilmez ve kolayca asidik tatlara neden olurken, diskin dış halkası birkaç saniye önce çıkarılır ve aşırı ekstraksiyon riskini artırır.

Kurcalamadan önce kahve yatağını düzleştirmiş olsanız bile, kümeler yine de kanallaşmaya neden olabilir. Burada ve orada sıçradığını göreceksiniz. Bu kadar yüksek basınç altında su, içinden geçmek için daha zayıf alanlar bulacaktır.

WDT’yi doğru yaparsanız, espressonuzun her yerde aynı anda filtre sepetinizin altından başladığını görmelisiniz. Bu, daha eşit ekstraksiyonlar için iyi bir işaret.

Espresso çekmek kolay değil, içecek boyutu yaklaşık 2 fl. oz ve toplam demleme süresi çok kısa. Ekstraksiyon ayrıntılara çok duyarlıdır.

Farklı WDT Araçları Türleri

Ortak WDT Aracı

Birkaç WDT alet tasarımı vardır, ancak en yaygın olanı, bir dizi malzemeden yapılabilen bir tutucuya bağlı üç ila beş ince iğneye sahiptir. Örneğin, bazıları doğal ahşap kullanırken, diğerleri plastikten veya 3D baskı sonucu yapılır.

Kural olarak, iğnelerin çapı ideal aralık olan 0,2 mm ile 0,4 mm arasındadır. İğneler daha kalınsa, ince öğütmeleri sıkıştırmaları daha olasıdır, bu da daha fazla kümelenmeye ve kanallaşmaya neden olur ve aletin amacını bozar. Farklı WDT araçları türlerinden bazılarına daha yakından bakalım.

İğne Dağıtım Aracı

Bu tür bir araç, bir kama dağıtım aracını ve bir WDT’yi birleştirir. Portafiltre sepetinin üzerine koyarak ve bükerek iğneleri zeminde hareket ettirerek ve topakları parçalayarak kullanıyorsunuz.

Bu aletle iğneler çok uzağa gitmez. Ancak en sevdiğimiz kahve YouTuber’larından Sprometheus, ekstraksiyon oranını test etti ve buna rağmen oranın oldukça tutarlı olduğunu buldu. Ayrıca son derece verimlidir. OCD tarzı bir kama dağıtıcı ile tekrar dağıtmaya gerek kalmadan zeminleri kullandıktan sonra kurcalayabilirsiniz. En büyük dezavantajı, aletin pahalı olmasıdır.

Döngü Uçlu WDT

Adından da anlaşılacağı gibi, bu, ilmekli bir ucu olan özel olarak tasarlanmış bir WDT’dir. Bununla birlikte, çoğu kahve uzmanı, daha fazla topaklanma oluşturduğu için bunu önermez. Daha iyi bir sonuç için keskin uçlu iğneler kullanmak daha iyidir.

DIY WTD Araçları

DIY’den hoşlanıyorsanız, kendi WDT aracınızı ucuza yapabilirsiniz.

Bunu yapmanın bir yolu, bir şarap şişesinden bir mantar kapağı almak ve birkaç akupunktur iğnesi satın almaktır. Bu arada, bir 3D yazıcınız varsa, meraklısı için indirebileceğiniz ücretsiz dosyalar var.

Sadece kullandığınız iğnelerin çapını kontrol ettiğinizden emin olun. İdeal olarak, bir diseksiyon iğnesi kadar kalın ve 0,4 mm’den daha ince olmaları gerekir. Yerli baristaların kürdan veya ataşlar kullanarak bir WDT aleti yaptığını gördük, ancak bunlar çok kalındır ve çıkarmak yerine topaklanmaya neden olur.

Lezzetli Espresso İçin WDT Araçlarını Kullanmak İçin En İyi Uygulama

WDT’yi kullanmak kulağa basit gelse de, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Unutmayın, nihai amaç daha eşit bir ekstraksiyon yaratmaktır.

Seçtiğiniz yöntemden bağımsız olarak, filtre kabının üstüne bir dozlama hunisi eklemek her zaman en iyisidir. Onsuz, zeminler masaya kolayca dökülebilir ve karıştırdığınızda ortalığı dağıtabilir. Bu olursa, sadece birkaç gram zemin kaybetmekle kalmayacak, aynı zamanda genel tutarlılık üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

Dozaj hunileri çok maliyetli değildir ve makinenizin belirli filtre boyutuna uyan bir tane bulabilirsiniz. İşte üç ana WDT yöntemi.

Deep WDT

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntem iğnelerin filtre sepetindeki zemine derinlemesine girmesini sağlar. Kahve tozunun tabandan eşit olarak dağılmasını sağlamak için üst üste gelen dairelerde karıştırın ve hareket ettirin. Bu, yaklaşık 10 saniye boyunca titizlikle yapılabilir.

Tabandaki olası topaklar kırılırsa, WDT aletini biraz yukarı kaldırın ve çok düzgün bir kahve yatağı elde edene kadar karıştırmaya devam edin.

Bu yöntem, öğütücünüz çok fazla küme oluşturuyorsa kullanışlıdır. Bununla birlikte, olumsuz tarafı, yöntemi iyi yapmazsanız çok fazla kanallığa sahip olacaksınız.

Puck Raking

Bu, derin WDT yöntemine çok benzer ve Decent Espresso’nun kurucusu John Buckman’ın buluşudur. Bu, 0,4 mm iğneli ortak bir WDT aleti kullanır. Ne yazık ki, 0,6 mm’den daha kalın herhangi bir şeyin zemini sıkıştırmaya başladığı keşfedildi. Bu arada, iğneler 0,3 mm’den daha inceyse etkisizdirler.

Buckman, doğrudan filtre sepetine öğütmenizi ve yüzeydeki zeminleri düzleşene kadar hafifçe itmek için bir WDT aleti kullanmanızı önerir. Bu, arazinin höyüğünü kaldırır. Ardından, zemini nazikçe yerleştirmek için portafiltreyi sert bir yüzeye veya portafilter matına vurun. Ardından, kahve yatağını kontrol edebilir ve tutarlı bir yüzeye sahip olana kadar dağılımı değiştirebilir, ardından sıkıştırabilirsiniz.

Öğütücünüz büyük topaklar oluşturmayacak kadar iyiyse bu en uygun yöntemdir.

Farklı disk tırmıklama tekniklerinin karşılaştırılması ve analizi yapılmıştır. Derin WDT ve disk tırmıklama arasındaki sonuçlar neredeyse aynıydı. Bununla birlikte, disk tırmıklamanın, demleme sırasında daha yüksek disk direncine ve daha yüksek tepe basıncına sahip olduğu bulundu. Ancak, derin WDT daha yüksek bir ekstraksiyon oranı sunar.

Shallow WDT

Scott Rao, Instagram’da bu yöntemi öneriyor ve onu burada kullandığını görebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B9uo_cwJ-zA/?utm_source=ig_web_copy_link

Derin WDT yöntemi yerine, aletin iğnelerini kahve yatağının hemen altına yerleştirirsiniz. Ardından, üst kısmı düzleştirmek için aleti dairesel bir hareketle hareket ettirirsiniz. Disk tırmıklama gibi, Shallow WDT yöntemi, büyük ölçüde topaksız zeminler oluşturan daha iyi bir espresso öğütücüye sahip ev baristaları için en uygunudur.

Son Olarak

Weiss Dağıtım Tekniği, espresso yapan ev baristaları için neredeyse önemsiz görünebilir, ancak içeceğinizin ekstraksiyon kalitesinde önemli bir fark yaratabilir.

Bununla birlikte, yöntemi kullanmak şaşırtıcı derecede kolay ve bunu yapmak için gereken araçlar ucuz olsa da, en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için hala dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

Bu, öğütücünüzün kalitesi, porta filtrenizin boyutu ve – eğer kendi WDT aletinizi yapıyorsanız – kullandığınız iğnelerin çapı ve malzemeleri gibi unsurları hesaba katmak anlamına gelir. Bir ataş veya kürdan işe yaramaz.

Bununla birlikte, araştırmanızı yaparsanız, WDT’den hızlı ve kolay bir şekilde yararlanamamanız için hiçbir neden yoktur; bu, zeminlerinizi eşit bir şekilde dağıtmak için daha az verimli yöntemlerin kullanılmasının (bir parmakla düzleştirmek gibi) yakında bir şey olabileceği anlamına gelir. geçmiş, bu yöntemlerin kalitesiz ekstraksiyonla birlikte getirme eğilimindedir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar