Anasayfa » Sidra Kahvesi Nedir?

Sidra Kahvesi Nedir?

admin

Sidra Kahvesi Nedir?

Son birkaç yılda, Dünya Kahve Şampiyonası (WCC) rutinlerinde nadir bulunan kahve türleri ve Arabica çeşitlerinin kullanılması yönünde artan bir eğilim olmuştur. Çok değerli Gesha çeşidi uzun zamandır birçok rakibin favorisi olsa da giderek daha fazla sayıda kişi daha az bilinen kahveleri seçiyor.

Bu kahvelerden biri de Sidra (Sydra veya Bourbon Sidra olarak da bilinir). Çeşitliliğin kendisi özellikle iyi bilinmemekle birlikte, WCC etkinliklerinde giderek daha fazla öne çıkıyor ve özellikle 2019 Dünya Barista Şampiyonu Jooyeon Jeon tarafından kazanma rutininde ve 2022 Dünya Barista Şampiyonası kazananı Anthony Douglas tarafından kullanıldı.

Jooyeon Jeon (GÜNEY KORE)- Dünya Barista Şampiyonası 2019 Boston – Final Turu

Sidra kahvesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sidra’nın Kökenlerini Anlamak

Ne yazık ki Sidra hakkında çok az bilgi var. Ancak çeşitliliğin aslen Ekvator’daki Pichincha eyaletinden geldiğine inanılmaktadır. Bazı insanlar Sidra’nın Etiyopya ve Bourbon çeşitlerini kullanarak melezler geliştiren bölgedeki bir Nestlé kahve yetiştirme tesisinden geldiğini iddia ediyor.

Typica Mejorada’nın yanı sıra Sidra’yı da Ekvator kahve sektörüne ilk tanıtan kişinin Don Olger Rogel olduğu bildiriliyor.

Tesis birkaç yıl önce kapanmış olsa da Sidra’nın Nestlé tarafından geliştirilen “yayınlanmamış” çeşitlerden biri olduğuna inanılıyor. Başlangıçta, Sidra’nın Typica’nın Bourbon ile melezlenmesiyle üretildiği bildirildi. Bugün birçok kahve bitkisinin izlenebileceği iki yüksek kaliteli çeşittir.

Bununla birlikte, bazı çiftçiler ve kavurucular, genetik testler için araştırma kurumlarına Sidra örneklerini gönderdiler ve örneklerin genetik olarak Etiyopya heirloom çeşitlerine benzediğini buldular. Bu, Doğu Afrika’ya özgü birçok vahşi veya genetik olarak tanımlanamayan çeşit için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Bu arada diğer testler farklı ebeveynleri ortaya çıkardı.

World Coffee Research, Sidra’nın net bir genetik kimliğe sahip olmamasının mümkün olduğunu söyledi. Bunun yerine, Sidra, çiftçilerin aynı ad altında atıfta bulunduğu birkaç farklı çeşit olabilir. Örgütün, resmi bir tohum sektörünün olmaması nedeniyle kahve endüstrisinde nadir olmadığını söylediği bir şeydir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz(Kahve Çeşitleri (Varyeteler) Tek Rehber).

Etiyopya heirloom çeşitlerinin lezzet profilini evrensel olarak belirlemek zor olsa da genellikle daha çiçeksi ve meyvemsi özelliklere sahiptirler. Sidra da benzer bir fincan profiline sahiptir ve yüksek düzeyde tatlılık içerir.

Sidra Kahvesi Nerede Yetiştirilir?

Genetik olarak Etiyopya ile bağlantılı olmasına rağmen Sidra, esas olarak Güney Amerika’da özellikle de Ekvator ve Kolombiya’da üretilmektedir. Çeşit, 1.650 ile 1.800 masl (deniz seviyesinden metre) arasında büyür.

Sidra’yı ticari olarak yetiştiren ilk kahve çiftliklerinden biri Kolombiya, Cundinamarca’daki La Palma y El Tucán’dı. Üreticiler 2012’de yaklaşık 1.800 Sidra ağacı dikti. Ardından 2015’te çeşidin özel kahve sektöründe daha popüler hale gelmesiyle birlikte 4.300 fidan daha dikti.

Sidra bitkilerinin belirgin şekilde kalın gövdeleri vardır ve dört metre uzunluğa kadar büyüyebilirler. Koyu yeşil yapraklar üretirler ve dalları boyunca yoğun bir şekilde paketlenmiş kirazlarla beş yapraklı uzun çiçeklere sahiptirler. Kirazlar ayrıca sivri uçlu diğer Arabica çeşitlerinden daha büyük ve yuvarlaktır. Sidra çeşidinin tohumları (veya çekirdekleri) genellikle çoğu Arabica çeşidinden daha uzun ve daha incedir. Gesha’ya benzerler.

Tıpkı Gesha gibi, Sidra da başarılı bir şekilde büyümek için gölgeye ihtiyaç duyar. Aslen ormanlarda büyüdüğünü söylenmektedir. Bir ekosistem gerektiriyor, bu yüzden tam güneş koşullarında etkilenmezler.

Sidra yüksek verimlidir, çeşitli zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır, ancak kahve yaprağı pası hastalığına karşılı dayanıklı değildir.

Kahve yaprağı pası, kahve bitkilerinin yapraklarında fotosentezi önleyen bir mantar olan hamileia vastatrix için kullanılan yaygın bir terimdir. Diğer bitkilere kolayca bulaşabilen sarı-turuncu bir toza dönüşmeden önce yaprakların alt tarafında sarı lekeler olarak görünür.

Özel Kahve Sektöründe Popülerlik

Kahve endüstrisinde Sidra hakkında çok az bilgi bulunsa da özellikle yüksek fincan kalitesi nedeniyle son birkaç yılda giderek daha popüler hale gelmektedir.

 Sidra, mevcut en heyecan verici kahve çeşitlerinden biridir. Dinamik tatları ve ilginç bir ağız hissi vardır. Nektarin, kayısı ve şeftali gibi olgun çekirdekli meyve notaları bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, diğer kahve çeşitlerinde olduğu gibi işleme yönteminin lezzet, aroma ve ağızda bıraktığı his üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Sidra için hangi işleme yöntemini kullanırsanız kullanın, tat profili bal, malt ve kırmızı elma notalarıyla tatlıdır. Asitlik hafif, ancak narenciye benzeri bir profile sahiptir.

La Palma y El Tucán’da yetiştirilen Sidra için kullanılan ve “biyo inovasyon yöntemi” olarak bilinen fermantasyon tekniği, lezzetlerini daha da geliştirmek için kullanılmaktadır.

Bunun nedeni, tekniğin çiftliğe özgü mikroorganizmaların kiraza eklenmesini, şekerlerin parçalanmasına ve daha fazla asit üretilmesine yardımcı olmasıdır. Organik asitlerin daha yüksek konsantrasyonu, genellikle tropik meyve notalarına neden olabilir ve ayrıca daha yoğun, ağır bir ağız hissi yaratır.

Sidra İçin Daha Geniş Bir Pazar Var Mı?

Özel kahve sektöründe artan popülaritesinin bir sonucu olarak, Sidra çeşitli WCC etkinliklerinde kullanılmıştır. 2019 Dünya Barista Şampiyonasında La Palma y el Tucán’da yetiştirilen Sidra’yı kullanarak Jooyeon Jeon birinci, Cole üçüncü oldu.

Sidra şu anda ticari olarak diğer Arabica çeşitlerinden çok daha düşük ölçekte yetiştirilmektedir. Bunun başlıca nedeni 1.700 masl’nin üzerinde yetiştirildiğinde en yüksek fincan kalitesine yol açmasıdır.

Ancak bazı kahve uzmanları bunun önümüzdeki yıllarda değişeceğine inanıyor.

 Sidra’nın sadece “trend” bir rekabet kahvesinden çok daha fazlası olduğuna inanılıyor. Ürettiği aroma çeşitliliği nedeniyle Sidra’ya yönelik tüketici talebinin önümüzdeki birkaç yıl içinde artacağını öngörülmektedir.

Sidra ve Typica Mejorada, Ekvator kahve endüstrisinde yeni bir çeşittir, bu yüzden hala çok fazla potansiyele sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin, Panama’nın Gesha kahvesi popüler hale gelmesi yaklaşık otuz yıl aldı ve bence Sidra aynı yörüngede olabilir.

Özel kahve sektörünün seçkin ve benzersiz kahve türlerini ve çeşitlerini ödüllendirdiği bir sır değildir. Sidra kesinlikle bu kategoriye katılmış gibi görünüyor.

Sidra’nın üçüncü dalga kahve kavurucuları ve kahve rakipleri arasında giderek daha popüler hale geldiğine şüphe yok.

Önümüzdeki yıllarda WCC etkinliklerinde daha fazla Sidra partisinin kullanıldığını görmeyi bekleyebiliriz ve kim bilir belki de bazı özel kafe menülerinde görünmeye başlayabilir. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç yıl içinde üretim hacminin ne kadar artacağını göreceğiz.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar