Anasayfa » Ross Damlacık Tekniği (RDT)

Ross Damlacık Tekniği (RDT)

admin

Ross Damlacık Tekniği (RDT) evde kendi baristalığını yapan herkesin en az bir sefer şahit olduğu ama neden yaptığını anlayamadığı bir konudur. Biraz daha açıklamak gerekirse şu şekilde anlatabiliriz.

Kahvenizi çekirdek olarak alıyor ve kendiniz öğütüyorsanız mutlaka bu yöntemi denemelisiniz

Kahvenizi öğütmeyi yeni bitirdiniz ve telve kabını çıkardınız. Bildiğiniz bir sonraki şey, kahve tozunun uçuştuğu ve ellerinize ve öğütücü oluğuna yapıştığıdır. Ardından, öğütülmüş kahveyi demleme makinesine döküyorsunuz ve birkaç gram kahve inatla haznenin kenarına yapışıyor.

Kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle oluşan statik bu soruna neden olur. Ama nasıl azaltabiliriz? Gerçekten de, bunu yapmanın bir yolu var mı?

En azından ellerimizi ve mutfak tezgâhımızı kirlettiğinde kahve atığını görmekten hoşlanmıyoruz. Neyse ki, kahve telvelerinizin başka her yerde değil, öğütülmüş kahve haznesine ulaşmasını sağlayacak küçük ama etkili bir yöntem var.

Statik Elektrik Nedir?

Sorunlarının nasıl çözüleceğini anlamak için statik elektriğin nasıl çalıştığını bilmek yararlıdır.

Dünyadaki her şey atomlardan oluşur. Bu arada atomlar üç küçük parçacıktan oluşur: nötr nötronlar, negatif yüklü elektronlar ve pozitif yüklü protonlar. Genellikle, bir atomun elektronları ve protonları dengelenir.

Çapaklar kahve öğütücünüzde çekirdekleri öğüttüğünde, sürtünme, çapakların metal veya seramik olmasına bakılmaksızın küçük bir elektrik yükü almalarına neden olur.

Sürtünme, bazı gevşek bağlı elektronlara atomlarını terk etmek ve farklı atomlara bağlanmak için gerekli enerjiyi verir. Sonuç olarak, karşıt suçlamalar birbirini çekerken, aynı suçlamalar birbirine isyan eder. Bu, öğütücü ve kahve parçacıkları arasında dengesiz bir yük oluşturarak, zeminin gelişigüzel uçup gitmesine ve ortalığa neden olur.

Ross Damlacık Tekniği (RDT) Nedir

Bu teknik, adını 2005’te öncülük eden David Ross’tan alıyor. Yöntem, Home Barista Community çevrimiçi forum başlığında paylaşıldı.

İnanılmaz derecede basit ve sadece tek bir ekipmana ihtiyacınız olacak: bir sprey şişesi.

  1. Sprey şişesine biraz su ekleyin.
  2. Çekirdeklerinizi bir dozlama kabında tartın.
  3. Çekirdeklere şişeden çok az miktarda su püskürtün.
  4. Damlacıkların eşit dağıldığından emin olmak için çekirdekleri sallayın.
  5. Nemli çekirdekleri öğütücü haznesine koyun ve öğütmeye başlayın.

Özellikle elektrikli bir öğütücü ise, öğütücünüze herhangi bir nemli madde eklemek konusunda gergin olabilirsiniz. Bu nedenle, sadece az miktarda su kullanmak önemlidir. Unutmayın, çok az miktar nemi arttırır ve statiği azaltır – bunu başarmak için çekirdekleri ıslatmanıza gerek yoktur.

Birçok yerli kahve tutkunu, öğütücülerinin çelik çapaklarında herhangi bir hasar veya pasla karşılaşmadan Ross Damlacık Tekniği’ni yıllarca kullandı.

Teknik, tek doz öğütme ile iyi çalışır. Sadece tüm çekirdeklere suyla püskürttüğünüzden emin olun.

Küçük bir dezavantaj, nemin kahve çekirdeklerinin tazeliğinin bozulmasına neden olmasıdır, bu nedenle bu tekniği yalnızca, püskürttüğünüz tüm çekirdekleri bir oturuşta tüketmeyi düşünüyorsanız kullanmanızı öneririz.

Birkaç Dakika Bekleyin

Öğütücünüze herhangi bir miktarda su eklemenin ona zarar verebileceğinden endişe duyabilirsiniz. Bu durumda çekirdeğinizi öğütüp birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Yaklaşık beş dakika sonra, öğütücüden telve kabını dikkatlice çıkarın ve haznenin kenarına yapışan parçacıkları çıkarmak için kapağa vurun.

Bu, normal damlama kahve makinesi için orta öğütülmüş kahve veya French press için kaba öğütme için statikliği ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, espresso için daha ince öğütmeler için beş dakikadan daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar