Anasayfa » Tek Gövdeli Sistem Nedir?

Tek Gövdeli Sistem Nedir?

admin

Tek gövdeli sistem nedir ve kahve için neden önemlidir? Artan verim kahve çiftçileri için her zaman faydalı olsa da, bu uygun bir büyüme durumu değildir. Çiftçiler ayrıca kaliteyi artırmak ve üretim maliyetini mümkün olduğunca en aza indirmek isterler.

  Yüzyıllar boyunca, bu ekstra üretkenliği elde etmek için hepsi değişen derecelerde başarı ile birçok yenilikçi fikir ortaya atıldı. Bu yeniliklerin en yeni ve en başarılılarından biri, tek ağaç veya tek gövde sistemi olarak da bilinen tek gövdeli sistemdir.

Bu yaklaşım, ağacın potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı, besin rekabetini en aza indirmeyi, emeği azaltmayı ve haşere ve hastalık vakalarını azaltmayı amaçlar. Sonuç olarak, bu, ağaç başına üretim maliyetini önemli ölçüde azaltabilir.

NEDEN YENİ BİR SİSTEME İHTİYAÇ VAR?

Kahve üretimi söz konusu olduğunda miktar ve kalite iç içedir. Her hasat için ne kadar para alacaklarını dikte ettikleri için çiftçiler için en önemli iki faktördür.

Geleneksel olarak üreticiler, bir ağacın meyve veren gövdesi ne kadar fazlaysa, veriminin o kadar yüksek olacağına inanıyorlardı. Bu kısmen doğru olsa da, çeşitli nedenlerle daha fazla kaynak daha fazla harcama anlamına gelmektedir.

Geçmişte, emek daha ucuz ve daha kolay elde edilebilirdi. İklim değişikliğinin etkileri de şu anda olduğu kadar hissedilmiyordu, bu da çiftçilerin hava koşullarına güvenebileceği anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, düzensiz hava koşullarının sıklığı, azalan işgücü mevcudiyeti ve bir dizi başka faktörle birlikte, kahve üretiminin maliyeti önemli ölçüde arttı. Bu, çok gövdeli ağaçların bakımının geçmişte olduğundan daha maliyetli olduğu anlamına gelmektedir.

TEK GÖVDELİ SİSTEM NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi, tek gövdeli sistem, çiftçilerin besinler rekabetini en aza indirmek için ortaya çıkan daha küçük gövdeleri budamalarıdır. Bu, verimi ve kaliteyi artırmaya yardımcı olurken, bitkinin bakımını da kolaylaştırır.

Tek gövde sistemi ile gelen düşük üretim maliyeti, birçok çiftçi için hoş bir rahatlamadır. Ancak başka faydaları da var. Buna bir örnek, gübre ve böcek ilaçları gibi tarımsal girdilere olan ihtiyacın azalması olarak söylenebilir. Daha iyi kalite adına çok fazla ilaç kullanılmaktadır. Tek gövdeli sistem ile beraber bu kimyasal yayılım yarı yarıya azaltılmıştır.

Zararlılar ve hastalıklar karanlık ve nemli yerlerde gelişir, ancak tek gövdeli, ağacı budamak ve açmak kolaydır. Zararlıları yağmura, güneşe ve yırtıcılara maruz kalmaktadır. Bu şekilde doğa kendi çözümünü de beraberinde getirmektedir.

Tek gövde sisteminin bir diğer avantajı da her rakımda ve her bölgede üretime uygun olmasıdır. Temel avantaj da değişmeden kalır. Ağaçlar, ana dallarının güçlü çerçevesi sayesinde maksimum verim elde eder. Tek gövde sisteminin kahve üretim sektöründe daha fazla sürdürülebilirlik sağlama yöntemi olduğuna inanılıyor.

TEK GÖVDELİ SİSTEM KURMAK

Kahve çiftliklerinde tek bir ağaç sistemi kurmanın çeşitli yolları vardır, ancak en popüler yöntemlerden biri “ üstten çalışma ”dır.

Kenya’da, bu vejetatif çoğaltma tekniği, SL28 ve SL34 gibi geleneksel çeşitleri yetiştiren çiftliklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yaşlı ağaçlar, mevcut mahsul mevsimlerine müdahale etmeden Batian ve Ruiru gibi modern çeşitlere dönüştürülür.

Altı aylık Ruiru veya Batian filizleri, sağlıklı SL çeşidi enayilere aşılanır. Greft iyileştikten ve gövde güçlendikten sonra, istenen yüksekliğe büyümesine izin verilir ve ardından tepesi kapatılır, geride sadece iki ana dal kalır.

İlk başarılı kırpma ve hasattan sonra, eski SL sapı (veya sapları) aşılama olarak bilinen bir yöntemle budanır. Bu, kahve üretmeye hazır yeni, tek sapı geride bırakır.

Müteakip yağışlı mevsimden sonra, ağacın dibinde yeni sürgünler (emiciler) filizlenmeye başlayacaktır. Bunlar, sadece bir ana gövdenin meyve vermeye devam etmesine izin vermek için budanır. Ağacın değiştirilmesi gerekirse, yeni bir sürgün eğitilecek ve büyümesine izin verilecektir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar