Anasayfa » Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Masalları

Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Masalları

admin

Anadolu Türk Kahvesi Masalları” Belgesel Prömiyeri “Dünyanın En Büyük Mikro Sanat Gösterisi” ile Los Angeles’ta. The Turkish Coffee Lady Vakfı, mikro sanat ustası Hasan Kale iş birliğiyle, gastrodiplomasi kapsamında 20 Mayıs’ta yeni belgeseli “İnovasyon: Anadolu’nun Türk Kahvesi Masalları” ile Türk kahvesi kültürünün tarihi mirasını Los Angeles ile paylaşacak.

Vakıf başkanı Gizem Şalcıgil White ve sanatçı Hasan Kale proje için Türkiye’nin sekiz farklı şehrini gezdi. Belgeselin amacı, Anadolu’nun uçsuz bucaksız topraklarında asırlık kahve geleneklerinin sergilenmesi yoluyla sadece bu toplumlar arasında değil, Batılı bir izleyici kitlesiyle de kültürel köprüler kurmaktır.

20 Mayıs’ta Türkiye Başkonsolosluğu’ndaki özel gösterim, 22 Mayıs’ta San Diego’daki Long Beach ve House of Turkey’de 24-25 Mayıs tarihleri ​​arasında ATASC’nin Türkiye Festivali’ne gitmeden önce belgeselin 2022’deki ilk prömiyeri olacak.

Türkiye’nin “Mikroangelosu” olarak bilinen Hasan Kale, minyatür resimleriyle yeni bir sanat dili yaratıyor. Kale, canlı bir gösteri ile minik başyapıtları ve benzersiz tasarımları sergileyecek.

Proje Arzum OKKA, Türk Hava Yolları, Kütahya Porselen ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. Belgesel, CinecFilm, Brokoli Production ve Karen Production işbirliğiyle hazırlandı. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, “Türk kahvesinin tarihteki ilk kahve yapım yöntemi olduğunu ve 600 yıl önce dünyayı değiştirdiğini gösteren belgeseli izleyenler bu önemli kültürü daha yakından tanıyacak” dedi. ”

Belgesel Tanıtım Videosu

TÜRK KAHVESİ BELGESELİ’NİN 2022 PREMİYERİ HOLLYWOOD’DA GERÇEKLEŞİYOR  

“Türk Mutfağı Haftası” Kapsamında Gerçekleşecek Tanıtım Etkinlikleri 8 Şehirde Çekilen Belgesel ve Sanatsal Sunumlarla ABD’de Tanıtılacak.

Dünyanın ilk kahve pişirme tekniği olan Türk kahvesinin tanıtımı için Turkish Coffee Lady Vakfı tarafından hazırlanan “Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Öyküleri” belgeseli dünya turnesi kapsamında ‘Türk Mutfağı Haftası’nda Los Angeles ve San Diego’da gerçekleşecek kapsamlı etkinliklerle tanıtılacak.

Öncü bir gastro diplomasi çalışması olan belgesel, 500 yıllık kültürel mirasımız Türk kahvesini sanatla bağdaştırarak ünlü mikro sanatçısı Hasan Kale’nin kahve ile icra edeceği kültürel sunumlarla yurtdışında Türk kahvesinin gastronomik değerinin ve tarihsel öneminin bilinirliğinin arttırılmasını hedefliyor.

20 Mayıs tarihinde Los Angeles Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek lansman etkinliğinde gastronomi sektörünün önde gelen isimleri, Türk Amerikan toplum liderleri, basın mensupları ve sanat kültür dünyasından seçkin konuklar ağırlanacak. 22 Mayıs tarihinde ATASC organizasyonunda Long Beach’teki Türk Festivali’nde de gösterimi gerçekleşecek belgesel ve sanat etkinlikleri, 24-25 Mayıs tarihleri arasında House of Turkey işbirliğinde San Diego’da Amerikalı kahve severler ile buluşacak.

Kültürel markalaşmada gastro diplomasisinin önemine dikkat çeken özel yapımın çekimleri, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Ege, Kapadokya, Safranbolu, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirildi. Cinec Film, Brokoli Yapım ve Karen Yapım iş birliğinde hazırlanan belgeselin yapımcılığını Selen Almaç Deniz üstlendi, yönetmen koltuğunda Cihat Bilen ve Mehmet İsmail Çeçen yer aldı.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar