Anasayfa » Demleme Şampiyonu Alireza Razzaghzadeh İle Röportaj

Demleme Şampiyonu Alireza Razzaghzadeh İle Röportaj

admin

Karşınızda Ali Reza kendisi 2022 SCA TÜRKİYE DEMLEME ŞAMPİYONU. Kendisi ve destekçisi Kevser Hanım ile çok keyifli bir sohbet ve röportaj gerçekleştirdik. Yarışmada edindiği deneyimlerden ve hislerinden bahsettiğimiz çok keyifli röportajımıza geçelim…

Alireza Razzaghzadeh Kimdir?

Merhaba,

 İran’ın Tahran şehrinde doğdum. Hayallerimin peşinden gitmenin farklı yollarını arıyorum. Kahveyi çok seviyorum ve hem kahve kavurmacısı hem de barista olarak çalışıyorum. Kahve ile tanışmam üniversitedeki ilk günlerimde başladı. Bir kafede çalışmaktan müşterilerle iletişim kurmaktan keyif alıyorum. Şu an 26 yaşındayım ve 2022 SCA TURKEY BRAWERS CUP ŞAMPİYONU yum, ayrıca NİJİ COFFEE CO‘daki yolculuğuma devam ederek kahve ile ilgili mesleğimi daha profesyonelce sürdürüyorum.

Yarışmaya Katılma Kararını Nasıl Aldın?

Her zaman katılmak istediğim bir yarışmaydı. Hem İran da bulunduğum sürede hem de Türkiye de iken sürekli aklımdaydı. Hatta Kevser hanımda katılacaktı. Ancak birimizin koç olması gerekiyordu bu yüzden ben katıldım Kevser Hanım ise koçluğumu yaptı. Yaklaşık 2 yıldır yarışmalara katılmayı düşünüyordum. Özellikle demleme yarışmasına katılmayı iki yıldır düşünmekteydim. İletişimde olduğum kişilerle görüşüyor Youtube dan yarışma videolarını izliyordum ama denk gelmiyordu. Yarışmanın haberini aldığımda ise hemen kayıp yaptırdık.

Kevser Hanım şu şekilde ekliyor;

“Ocak ayından itibaren diğer demleme yarışmacılarıyla ve birincileri ile çok fazla iletişime geçmeye başlamıştı. Sanırım bu aklında yer edinmesine neden oldu. Çünkü ne zaman yarışma için katılım sağlanacak diye çok fazla konuşmaya başladık. Bir anda karşımıza çıkınca katılma kararını almış olduk.”

Yarışmaya Hazırlanma Süreci Nasıl Geçti

Yarışma mevzusu uzaktan çok kolay içine girince ise çok zor bir mevzu. Çünkü sadece kahve yetenekleri değil, psikolojik ve mental olarak durumunuz ve içinde bulunduğunuz ortam bunların hepsi çok önemli unsurlar. Normalde ben 2 yıldır her sabah demlemelerimi yapıyorum. Ancak yarışmaya katıldığın zaman her şey çok farklı oluyor. Yarışmaya hazırlanmak için 45 günümüz vardı.

Tabi bu yarışma sürecinde çok önemli başlıklar var. Bunlardan biri “zorunlu servis” ve “açık servis”. En önemli kısım zorunlu servis. Herkes buradan ya kazanır yarışmayı yâda kaybeder.

Yaklaşık 28 günümü zorunlu servis için kendimi hazırlayarak geçirdim. Başka birçok firmadan yıkanmış kahve aldık.(yıkanmış kahve yarışmada zorunlu olan kahve işleme türü).

Kahveleri denemeye başladık. 30+8+7 dakikalık bir süre var zorunlu servis için. 30 dakika kahveyi tanımak için verilen bir süre var. Çünkü kahvenin ne olduğunu bilmiyorsun.

Kevser bu süreçte bana benim bilmediğim bir kahveyi veriyor. Ben de cupping yapıyordum. Süreölçer tutarak otuz dakika içinde hangi kahve olduğunu bulmaya çalışıyordum. Günde 4 sefer Kevser ile 10 sefer ise tek başıma bu işlemi yapıyordum. Bu 28 günlük süreç bu şekilde pratikler yaparak geçti. Öyle ki bazen gece saat 3-4 e kadar sürebiliyordu.

Yarışmada Edindiğin En Önemli Deneyim Nedir?

Bu bir yoldur düşebilirsin yükselebilirsin ama hep devam etmek zorundasın. Çünkü motivasyonu kaybediyorsun. Yarışma esnasında insan kendini sorguya çekiyor. Acaba ben kahveyle ilgili bir şey biliyor muyum, acaba bu işte iyi miyim, ben neden katıldım ve neden gibi sorularla kendine yükleniyor insan.

Kevser Hanım şu şekilde ekliyor;

“Sahnenin arkası çok stresli, herkeste farklı bir duygu var ve ruh halleri her dakika değişiyor. Biz moralleri yüksek tutabilmek için hep şarkılarla ve desteklerle onların ruh hallerine destek olmaya çalıştık. Sanırım Ali Reza bunu öğrendi “ moral hep yüksek olmak zorunda ve hep daha ileriye gitmek zorunda.””

Hep daha ileriye taşımak lazım kendimizi durmak yok. Sadece gitmek gerekiyor. Yarışmayı bir yol gibi düşünmeli ve bu yolda sürekli ilerlemek gerekiyor. Yarışma sürekli düşmeler ve kalkmalarla geçen bir süreç ama her zaman ayağa kalkman gerekiyor. Öyle anlar oluyor ki düşüyorsun komple perişan oluyorsun ama kalkman gerekiyor. Benim için en önemli deneyim bu yoldur. Bu yolu sonuna kadar iyi gitmen gerekiyor.

Yarışmalara Katılmak İsteyenlere Tavsiyelerin Var Mı?

 Yarışmalara kesinlikle katılmamız gerekmekte. Ben her zaman neden yarışmalara katılalım ki diye düşünürdüm. Taki yarışmaya katılana ve bu süreci yaşayana kadar. Sekiz yıldır veya on yıldır sektörde olabilirsiniz ama yarışmalar size 100 kat daha fazla şey katıyor. Sen ne kadar iyi olursan ol senden daha iyileri her zaman var. Yarışmalar onlardan öğrenebilmen için en iyi fırsat.

En önemli konulardan birisi de “disiplin”. Eğer disiplinli bir çalışma sağlanırsa orta seviyelerde dahi olunsa disiplin sizi başarıya götürebilir.

Önümüzdeki Yarışmalara Katılmayı Düşünüyor Musun?

Yakın zamanda Aeropress yarışması var Kevser bireysel olarak katılacak. Dünya Şampiyonası için hazırlıklara başladığım için ben katılmayacağım. Dünya şampiyonasında ki sonucuma bakarak da Barista Şampiyonasına katılmayı düşünüyorum. Bu benim alacağım sonuca bağlı olarak alacağım bir karar. Ancak durmadan ilerlemeyi ve kendimi geliştirmeyi devam ettireceğim. Çünkü yarışmalar bizlerin ateşleyicisi ve teşvik edicisi diye düşünüyorum.

Niji Firması Nasıl Açılmaya Karar Verildi

Niji aslında çok kısa bir süre içinde açılmaya karar verildi. Biz 15 gün içerisinde her şeyi tamamladık ve 15 gün içinde bir işletme açtık. Ali reza çok yardımcı oldu bu süreçte. Çok zor ve stresli bir süreçti bizim için. Kısa ama yorucu bir süreçten sonra işletmemizi açtık ve bizde bu yolda yürümeye başladık.

Marka ismi işin en zor kısmı marka ismini koyarken de hem tarihi olan hem de karakteristiği olan bir isim istedik. Her ne kadar Japonya sadece donanım olarak tanınsa da kahve sektörü olarak da çok iyiler. Bizde ismimizi Japonca olan Niji koymak istedik çünkü iki anlamı vardı.

2022 TURKISH BREWERS CUP CHAMPIONSHIP

Niji bugün ile gelecek arasındaki en iyi yol anlamına ve gökkuşağı anlamına gelmekte. Bu bizim markamızın kuruluş sürecinde geçirdiğimiz zorlu süreçlere gönderme olduğu için seçtik.

Niji, aynı zamanda etik tüketiciliği zorlayan ve daha bilinçli daha sorumlu çalışmalarımızın yansıması olarak yaratıldı. Bu yaratım sayesinde, yılların tecrübesi ve sadık müşteri kitlesinin talepleri doğrultusunda kendi kahvelerimizi üretmeye ve müşterilerimizle buluşturmaya başladı.

4 Yorumlar

Ayhan ATMACA 14 Mayıs 2022 - 18:07

Ekonomi kapasite ile ilgi insan her zaman bilgi almalı.başarılar İçin tek neden yok çoklu neden var .konsantrasyon daha haha Bilgi alma işini çok sevme ve değer verme,ekip/takım iyi kurma.

Yanıtla
Ayhan ATMACA 14 Mayıs 2022 - 18:10

Yorulmak ve geri adım atmak olmaz hep marka yaratma olmalı bir işletmecinin

Yanıtla
Ahmet KÖSE 14 Mayıs 2022 - 18:22

Bu yolculukta size başarılar dilerim . Yaptığınız kahvelerle tanışmak muhteşem .

Yanıtla
Özlem Batıhan 15 Mayıs 2022 - 11:47

Cafe La Fondue Kapalı Çarşı ailesi olarak başarılarınız devamını dileriz. Ayrıca, yaptığınız kahveleri konumumuz itibariyle her milletten misafirlerimizle buluşturma fırsatımız olduğundan , tüm dünya kahvelerinizle tanışıyor Sevgili Niji …
Aldığımız güzel yorumları sizlerle paylaşmak istedik.Yolunuz açık olsun.

Yanıtla

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar