Anasayfa » USAID, Beş Yıllık Peru Özel Kahve Geliştirme Projesini Destekliyor

USAID, Beş Yıllık Peru Özel Kahve Geliştirme Projesini Destekliyor

admin

USAID, küçük ölçekli kahve çiftçileri için üretimi ve gelirleri artırırken Peru’daki özel kahve sektörünü teşvik etmek için tasarlanmış beş yıllık bir ortak projeyi finansal olarak destekliyor.

USAID tarafından Özel Kahveler Topluluğu (CCE) veya Özel Kahve Toplulukları (SCC) olarak farklı satış noktalarında anılan proje, USAID’in 8 milyon dolarlık Alternatif Kalkınma programının bir parçası .

2026’ya kadar sürmesi planlanan proje, Peru’nun en önemli üç kahve bölgesi olan Cusco, Junín ve Puno bölgelerini kapsıyor.

USAID, yıllık çiftlik gelirini yaklaşık 4.800$’dan yaklaşık 15.000$’a üçe katlayarak, ihracatı %125’ten fazla artırarak projenin nihayetinde 3.200 kahve yetiştiren aileyi etkileyeceğini tahmin ediyor.

Bethesda, Maryland merkezli Devworks International , eğitim, uluslararası stajlar, promosyonlar, pazarlama ve diğer pazar erişim stratejilerini içerecek olan projede projenin uygulanmasını ve denetimini üstlenmiştir.

USAID’e göre, projedeki kahve odaklı stratejik ortaklar arasında yeşil kahve tüccarları Atlas Coffee Importers ve Red Fox Coffee Merchants , kar amacı gütmeyen kuruluşlar Turkiye KahveAlliance for Coffee Excellence and Coffee Quality Institute ve küresel kahve yarışması organizatörü World Coffee Events yer alıyor .

Proje direktörü ve Central Café & Cacao Genel Müdürü Geni Fundes Buleje USAID’den bu hafta yapılan bir duyuruda,

“Üretici bir ülke olarak, zengin bir biyolojik çeşitliliğe ve farklı iklimlere, mükemmel bir kahve elde etmek için gerekli özelliklere sahip olduğumuz için rekabet avantajına sahibiz” dedi. “Sürdürülebilir, verimli üretim, tutarlı kalite ve pazar erişimi ile Peru, kendisini dünyada yüksek kaliteli kahve üreticisi olarak konumlandırmak için büyük bir fırsata sahip ve CCE projesinin bunu başarmada büyük katkısı olacağından eminiz.”

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (İngilizce özgün adıyla: United States Agency for International Development (USAID))

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı, Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmetinin, sivil dış yardım ve kalkınma yardımını yönetmekle sorumlu bağımsız bir kuruluşudur.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar