Anasayfa » VİETNAM KAHVE YEŞİLLİĞİNE GÖMÜLECEK!

VİETNAM KAHVE YEŞİLLİĞİNE GÖMÜLECEK!

admin

Vietnam kahve yeşilliğine gömülecek, 2025 yılına kadar Vietnam, 107.000 hektarlık kahveyi yeniden dikecek ve kahve tarım arazisini 2 kat artırmayı planlıyor. Bakanlık tarafından duyurulan yazıya göre Vietnam kahve piyasasındaki yerini korumayı ve geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı, 2025 yılına kadar yaklaşık 107.000 hektar kahvenin yeniden dikilmesi ve nakledilmesi için bir hedef belirledi. 75.000 hektarı yeniden dikmek, 32.000 hektarı aşılamak ve yenilemek için çalışmalara başladığını duyurdu.

İstikrarlı çalışma döneminde yeniden dikim ve aşılama sonrası kahve bahçelerinin verimi, hektar başına ortalama 3,5 ton miktarına kadar ulaştı. Yeniden dikim ve aşılama sonrası kahvenin hektar başına geliri, yeniden dikim öncesine göre 1,5-2 kat arttı.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı’na göre, Orta Yaylalardaki 5 ilde, 2025’e kadar olan dönemde kahvenin yeniden yetiştirilmesi için alan yaklaşık 91.000 hektar alana ulaşacağı bildirildi. Hali hazır da 64.000 hektar alan yeniden ağaçlandırılmış ve 27.000 hektarı aşılanmıştır.

Lam Dong, 36.000 ha ile en büyük yeniden dikim alanına sahip ildir, bunu Dak Lak 24.000 ha, Dak Nong 18.000 ha, Gia Lai 11.000 ha, Kon Tum 2.000 ha takip etmektedir.

Son La, Dien Bien, Quang Tri, Binh Phuoc, Dong Nai, Ba Ria-Vung Tau gibi diğer kahve yetiştirme illeri, 11.000 hektarlık yeniden ekim ve 5.000 hektarlık aşılama dahil olmak üzere yaklaşık 16.000 hektardır.

Yukarıdaki amaca ulaşmak için, yukarıdaki illerin Halk Komiteleri, bölgede yeniden kahve ekimi ve aşılama planını tamamlayacak; Kahve bahçelerini yeniden dikmek ve nakletmek isteyen kuruluşlar ve kişiler, planı belediye düzeyindeki Halk Komitesi’ne kaydettirir ve yeniden kahve dikimi için sermaye ödünç almak üzere bankayla iletişime geçecektir.

TEKNOLOJİ VE BİLİMDEN DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı’na göre, Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı’na bağlı bilim ve teknoloji birimleri için kahveyi geliştirmek için araştırma kapasitesini geliştirmek, yeniden dikim ve aşılama teknolojisini aktarmak için bilimsel ve teknolojik çözümlere öncelik veriliyor.

Spesifik olarak sektör, verimlilik, yüksek kalite, zararlı ve hastalıklara karşı dayanıklılık, iklim değişikliği koşullarına uyum, hasat aşamasını iyileştirme, hasadın yaygınlaşması doğrultusunda her ekolojik bölgeye uygun yeni kahve çeşitlerini araştıracak, seçecek ve oluşturacaktır.

Bununla birlikte önüzmüzdeki yıllarda Vietnam Kahve konusunda dünya piyasasında ki konumunu güçlendireceğe benziyor. Gelişmeleri takip ediyoruz.

HNN (mard.gov.vn)

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar