Anasayfa » Kahve De Sıcaklık Gerçekten Önemli Mi?

Kahve De Sıcaklık Gerçekten Önemli Mi?

admin

Kahve De Sıcaklık Gerçekten Önemli Mi?

Hareketli bir sonbahar sabahında bir fincan sıcak kahvenin sihirli bir şekilde yatıştırıcı bir yanı var. Ancak elbette, sıcak bir yaz gününde büyük bir buzlu kahveye eşlik eden güçlü etki de var. Dünyadaki milyonlarca kahve içen kişiden biriyseniz muhtemelen hayatınızda en az bir kez kendinize “Sıcak mı, soğuk mu?” diye sormuşsunuzdur.

Soğuk kahveye karşı sıcak kahve, sadece en sevdiğiniz içeceğin sıcaklığını değiştirme meselesi değildir; çok daha fazlasını içerebilir. Örneğin, sıcak kahveyi içmeden önce çok fazla soğumaya bırakırsanız bunun soğuk demlemeye hiç benzemediğini bilirsiniz.

Neden mi? Cevabı ve sıcak kahve, buzlu kahve ve aradaki her şey hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!

Sıcak Kahve Demlemeleri Ve Faydaları

Pour-over’lardan french press’lere, damlama kaplarından şık espresso makinelerine kadar birçok kahve demleme yöntemi emrinize amadedir.

Sade kahve içmeyi veya sihirli çekirdek suyunuzu şuruplar, soslar veya bir miktar sütle süslemeyi bile seçebilirsiniz.

Latte sanatı ile tamamlanmış şık bir içecek yaratmış olsanız bile sıcak kahve yapılması en kolay olanıdır. Sihirli çekirdeklere ısıtılmış su uygulayın ve uygun zamanı bekleyin.

Kahveyi Sıcak İçmenin Faydaları

Sıcak kahve; güne başlamanın, sizi ısıtmanın veya zorlu bir durumda odaklanmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur. Ancak sıcak kahvenin sizin için fiziksel ve zihinsel olarak harikalar yaratabileceğini de biliyor muydunuz?

Daha Fazla Antioksidan

Antioksidanların sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu hepimiz duyuyoruz. Sıcak kahvenin muadillerinden de daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıkmıştır.

Dikkat çekici bir şekilde, daha koyu kavurmalar, daha hafif kavurmalara göre daha belirgin farklılıklar göstermektedir.

Daha Yüksek Kafein İçeriği

Uyanmak veya yeniden odaklanmak için kahve kullanırsanız, sıcak kahveden daha yüksek dozda kafein alırsınız.

Kavurmaya bağlı olsa da, fincan başına 70 ila 140 miligram kafein alabilirsiniz.

Fiziksel Sıcaklığı Artırır

Kar küremek, sağanak yağmurda yürümek, kayak veya snowboard yapmak ve açık havadaki bir kış etkinliğinde tezahürat yapmak sizi üşütebilir. Ancak bir fincan sıcak kahve sizi yeniden sıcak hissettirebilir.

Sıcak bardağı soğuk ellerinizde tutmaktan, her yudumda tüm vücudunuza yayılan o zengin sıcaklığa kadar.

Kişilerarası Bağlantı Oluşturun

İnsanların neden kahve randevuları için buluşmayı sevdiklerini hiç merak ettiniz mi? Kişilerarası bağlantılar üzerine ilginç bir araştırma, insanların sıcak kahve tutan insanlar hakkında buzlu kahveden daha olumlu görüşlere sahip olduğunu gösteriyor.

Çalışma sırasında, birinin elinde bir fincan sıcak kahve tutması önerisi, ilk cömertlik ve sıcaklık izlenimlerini yarattığını ortaya çıkarmıştır.

Soğuk Kahve: Buzlu Kahveler Ve Soğuk Demleme

Öncelikle, soğuk kahve ve soğuk demlemenin aynı şeyler olduğu fikrini ortadan kaldıralım. Tüm karelerin dikdörtgen olduğunu, ancak tüm dikdörtgenlerin kare olmadığını hiç duydunuz mu?

Soğuk kahveyi bir dikdörtgen, soğuk kahveyi ise kareler gibi düşünün. Soğuk demleme, bir kahve demleme yöntemidir; soğuk kahve ise içeceğinizin sıcaklığını ifade eder.

Açıklık getirmek gerekirse, sıcak demlenmiş kahvenizi ne zaman soğutursanız o soğuk kahveye dönüşür. Soğuk demleme işlemini kullanarak da soğuk kahve yapabilirsiniz. Sıcak demlemeyi soğutarak buzlu kahve yapmak daha hızlı ve daha kolaydır. Bununla birlikte, soğuk demleme yöntemine zaman ayırmanın faydaları vardır.

Buzlu Kahve: Sıcak Demlenmiş Soğuk Kahve

Buzlu kahve, özünde soğuttuğunuz sıcak kahve olduğu için benzer sağlık yararları vardır. Ancak soğutmanız gerektiğinde sizi serinletir. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen kişilerarası bağlantı çalışmasında buzlu kahve pek başarılı olmadı.

Kahve de sıcaklık : Cold Brew ve Buzlu Kahve

Neden Buzlu Kahve?

Çaresizce hızlı bir kafein takviyesine ihtiyaç duyduğunuzda, ancak sıcak bir içeceği anlayamadığınızda yapmak kolaydır. Nasıl demlediğinize bağlı olarak bir fincan buzlu kahveyi on dakika veya daha kısa sürede hazırlayabilirsiniz!

Buzlu Kahvenin Dezavantajı

Hiçbir kahve gerçekten kötü değildir, değil mi? Genel olarak hemfikiriz. Ancak bu, buzlu kahvenin birkaç potansiyel dezavantajı olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, buzlu kahveyi nasıl hazırladığınıza bağlı olarak aşağıdakilerden herhangi birini fark edebilirsiniz:

Tüm sıcak demlenmiş kahveler gibi buzlu içecekler de sıcak demleme işleminden kaynaklanan yüksek asit içeriğini korur ve bu da midenizi rahatsız edebilir veya mide yanmasına neden olabilir.

  • Buzlu kahve, buzla veya soğuk suyla seyrelttiğinizde bile acı olabilir.

Lezzetten bahsetmişken sıcak kahvedeki cesur aromayı seviyorsanız en sevdiğiniz kahve içeceğinin sulandırılmış hâlini beğenmeyebilirsiniz.

Dikkatli olunması gereken bir şey daha, geri dönüştürülmüş sıcak demlenmiş kahve. Bazı ticari restoran ve kafeler, ertesi günün buzlu kahvesi için kalan kahveyi kullanır.

Buzlu Kahve Sorunlarını Çözebilir Misiniz?

Kesinlikle! Pek çok kafe size daha lezzetli bir deneyim yaratmak için hemen hemen her buzlu kahveyi hazırlamanın yolları olduğunu söyleyebilir. İşte sıcak demlenmiş buzlu kahvenizi bir anda süslemek için bazı ipuçları!

  • Acıyı yumuşatmak için biraz soğuk süt eklemeyi deneyin.

Sade bir buzlu kahveyi, biraz çaba ve belki biraz kahve şurubu ile buzlu bir latte hâline getirebilirsiniz.

  • Sıcak kahvenizi iki katı demleyin ki buz eklediğinizde aroması bozulmasın.

Cold Brew: Alternatif Soğuk Kahve Yöntemi

Buzlu kahve ile soğuk demleme kahve arasındaki teknik farkı zaten ele aldık.

Ancak demleme yöntemi içeceğinizi nasıl etkiler?

Soğuk demleme ve sıcak demleme kahveler; antioksidan seviyelerini, asitlik seviyelerini ve hatta aromayı etkileyebilecek hafif kimyasal farklılıklara sahiptir!

Peki, Cold Brew Neden Çabaya Değer?

Adil olmak gerekirse, soğuk demleme hazırlamak için fazla çaba gerektirmez; daha çok kahvenin ne kadar süre demlendiği ile ilgilidir. Elbette, sıcak demlenmiş kahvenize buz eklemek daha hızlı ve daha kolaydır. Ancak bazı harika soğuk demleme faydalarını kaçırabilirsiniz.

  • Soğuk demleme, sıcak demleme kahveden daha az asidiktir. Bu nedenle sindirim sisteminiz için daha kolaydır. Sabahları bir fincan kahveden sonra mide ekşimesi ile mücadele eden insanlar, soğuk demlemenin rahatlama sağlayıp sağlamadığını görmek isteyebilir.

Tat önemlidir ve soğuk demleme daha pürüzsüz, daha hafif bir tat verir. Kahveyi sevmek istiyor ama sıcak demlenmiş içeceklerin acılığını sevmiyorsanız soğuk demlemeyi denemek isteyebilirsiniz.

  • Kahvede kafein seviyeleri ilginçtir ve soğuk demleme, buzlu kahveden daha yüksek dozda kafein sunar. Çekirdek kavurma ve demleme yöntemine bağlı olarak kafein alımı bir fincan sıcak kahveye yakın da olabilir.

Ama Ne Hakkında…

Soğuk demlemenin hazırlanmasının birkaç saat daha uzun sürdüğünden daha önce bahsetmiştik. Bu gerçekten bir aşk emeği, ancak soğuk demlemenin bazı kahve içenleri kapatabilecek başka potansiyel dezavantajları da var.

  • Fiyat, geçiş yapmanızı engelleyebilir. Soğuk demleme, daha yüksek kahve çekirdeği su oranına sahiptir. Bu da onu sıcak kahve için kullanılan fincan başına bir kaşıktan çok daha pahalı hâle getirir. Ticari soğuk kahveler için de daha fazla ödeme yapabilirsiniz!

Soğuk demleme, çekirdeklerden tüm lezzet notalarını çekmeyebilir. Bu nedenle; karışımlar arasındaki ince notaları ve farklılıkları yakalayabileceğiniz karmaşık bir karışımı seviyorsanız, soğuk demleme en iyi seçenek olmayabilir.

Cold Brew Kafein İçeriği Hakkında Bir Not

Sıcak kahvenin neden daha fazla kafein içerdiğini söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Doğru demleme işlemi ile soğuk demlemenin kafein içeriğini artırmak mümkündür. Öğütme-su oranını ayarlamak, seçtiğiniz rostoya bağlı olarak karşılaştırılabilir bir kafein içeriği sağlayabilir.

Sıcak Ve Soğuk Kahve İçin En İyi Kavurma Ve Öğütme Yöntemlerini Seçme

Soğuk kahveler ve sıcak kahveler hakkındaki tüm bu bilgilerle donanmış olarak ideal demlemeyi nasıl yaparsınız? İyi haber şu ki; ister sıcak ister soğuk tercih edin, kahvenizi ince ayar yapabilir ve inceltebilirsiniz. Mahalle kahvecinizin reyonunda bir gezintiye çıkın. Size en uygun karışımı bulana kadar farklı kahve markalarını deneyin.

Hangi Kavurma En İyi Çalışır?

En çok sevdiğiniz şeyi içmenizi destekliyoruz. Ancak asitli kahve ile mücadele ediyorsanız veya kahve demlemenizin acılığını azaltmayı umuyorsanız, daha açık veya daha koyu bir kavurmaya geçmek faydalı olabilir. Orta boy kavurmalar ortada bir yere düştüğü için, açık ve koyu kavurma karşılaştırmalarına odaklanalım.

Hafif kavrulmuş kahveler tipik olarak koyu kavrulmuş kahveden daha yüksek asit seviyelerine sahiptir. Bu nedenle, mide ekşimesi veya mide rahatsızlığı ile mücadele ediyorsanız özellikle koyu kavrulmuş kahve ile soğuk demlenmiş kahveye geçmek isteyebilirsiniz.

  • Sabah fincanından sonra gergin hisseden biriyseniz ister sıcak ister soğuk için, daha koyu bir rostoya geçmek isteyebilirsiniz.

  • Kahve içmenizin birincil nedeni lezzet mi? Daha koyu kavurma ve sıcak demlenmiş kahveye bağlı kalmak isteyebilirsiniz.

Kahve De Sıcaklık Öğütme Ne Olacak?

Bilime göre, herhangi bir demleme yönteminden en fazla faydayı elde etmek için orta öğütme en iyi seçenek gibi görünüyor. Bununla birlikte, çoğu insan soğuk demleme için kaba öğütülmüş çekirdekleri tercih eder.

Peki, Hangisi Daha İyi: Soğuk Kahve Mi, Sıcak Kahve Mi?

Neyse ki tüm kahve içenler için, bu muhteşem çekirdek suyunu herhangi bir sıcaklıkta içmenin faydaları vardır. Birçok kahve uzmanı, haftada bir kahve içmenin kalp krizi geçirme şansınızı azaltabileceğini söylemektedir.

Yorum bırakın

İlgili Paylaşımlar